گل قهر کن

گل قهر کن یا گل حساس که به گل به ” من دست نزن ” شهرت یافته است .بومی جنوب آمریکا و جنوب آمریکای مرکزی می باشد . گل قهر کن به لمس حساس می باشد به محض لمس برگ های این گیاه واکنش از خود نشان می دهد برگ های همان قسمت لمس شده خود را جمع می کند انگار که قهر کرده باشد و بعد از گذشت چند دقیقه برگ هایش را باز می کند .

مشخصات گل قهر کن

گل قهر کن بوته ایست رونده با ساقه های چوبی به رنگ های قرمز و قهوهای ،پوشیده شده از خارهای خمیده و انحنا دار و داری گل های صورتی رنگ و متشکل از گلبرگ های سوزنی شکل هستند که در مجموع ساختاری کروی شکل را تشکیل می دهند 

گل قهر کن تا ارتفاع 150 سانتی متر و عرض 90 سانتی متر رشد می کند .حداقل به 8 ساعت نور در روز نیاز دارد .اگر اندازه کافی نور دریافت نکند برگ های آن بسته خواهد شد ، برگ ها در شب نیز بسته هستند .

خاکی کهگل قهر کن در آن کاشته می شود باید به طور مداوم مرطوب باشد اما از خیس شدن خاک باید اجتناب کرد .

کاشت گل قهر کن

گل قهر کن معمولا از طریق بذر کاشته می شود ،قبل از کاشت بهتر است بذرها را چند ساعت در آب خیساند .گل های صورتی این گل دانه تولید می کنند .بذرها را در  خاک  مرطوب ریخته و بعد از کاشت بذرها یک پلاستیک تمیز روی گلدان بکشید ، بذرها برای جوانه زنی به رطوبت زیادی نیاز دارند . جوانه زنی معمولا 14 تا 21 روز طول می کشد . دمای مناسب برای رشد این گل 21 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. بذرها را ابتدا در یک گلدان 7 سانتی متری بکارید و بعد از این که بذرها جوانه زدند و به خوبی تثبیت شدند، قوی ترین نهال ها را انتخاب کنید و آن ها را به گلدان های 13 سانتی متری منتقل کنید . فراموش نکنید در گلدان سوراخ زهکشی قرار دهید .

گل قهر کن به سادگی از طریق بذر رشد می کند و یک گل بسیار سازگار است اما به رطوبت و گرما نیاز دارد . زمانی که ریشه این گل در یک فضای محدودی باشد ،شکل گل ها و شاخ و برگ ها جذاب تر می شوند  اما به هرحال در صورتی که ریشه از سوراخ زهکشی گلدان بیرون بیاید باید گلدان را عوض کرد و گیاه را به یک گلدان بزرگ تر منتقل نمود .

نکات

  •   مواظب باشید بیش از اندازه به این گل آب ندهید و فقط آن را مرطوب نگه دارید.
  •  گل قهر کن در شب به خواب می رود و به همین دلیل برگ های آن بسته می شوند.
  • گل های زیبا و صورتی گل قهر کن که مانند یک گلوله پنبه ای هستند می توانند دانه های زیادی تولید کنند.
  •  پلاستیکی که روی گلدان کشیده می شود باید روشن باشد و به محض دیدن جوانه باید آن را از روی گلدان برداشت.
  •  اگر گلدان را با پلاستیک می پوشانید، تا زمان جوانه زنی آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را حذف کرده و گلدان را در نور کامل قرار دهید.
  • اولین برگ ها پس از چند روز ظاهر خواهند شد. برگ های اولیه حساس نیستند و حرکت نمی کنند. حدود سه هفته بعد، برگ ها بالغ می شوند و در زمان لازم حرکت خواهند کرد. هرچه گیاه بیشتر رشد می کند برگ ها حساس تر می شوند.
  • در صورت امکان برای آبیاری گل قهر کن از آب مقطر یا آب باران استفاده کنید. زیرا اگر آب شیر مواد شیمیایی مانند کلر داشته باشد باعث ایجاد حساسیت در گیاه می شود.
  •  دمای سرد از ظاهر شدن برگ ها جلوگیری می کند. گلدان را در یک مکان با دمای 21 تا 30 درجه قرار دهید. بهترین دما برای این گل 29 درجه سانتی گراد می باشد. اگر درجه حرارت بین 21 تا 30 درجه سانتی گراد باشد گل در کمتر از 7 روز جوانه می زند. اگر درجه حرارت پایین تر باشد جوانه زنی معمولا 21 تا 30 روز بعد از کاشت بذر انجام می شود.

اختصاصی زن امروزی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.