چگونه عطری ماندگار داشته باشیم ؟

تمامی ما دوست داریم وقتی از عطر استفاده می کنیم حداقل تا چند روز ماندگاری عطر را به همراه داشته باشیم اما پیش از استفاده از آن اثری از ان عطر خوشبو نیست چرا؟!

در این مقاله عوامل تاثیرگذار در ماندگاری عطر را با شما در میان می گذاریم با ما همراه باشید .

عوامل تاثیرگذار در ماندگاری عطر

۱.مکان نگهداری عطر

گرما و نور مستقیم خورشید تاثیر زیادی در ماندگاری بوی عطر دارند ،گرما می‌تواند مایع عطر را اکسید کند و ترکیب آن را دست‌خوش تغییر کند . سعی کنید عطرهای‌تان را در جای تاریک و خنک نگهداری کنید ،تا همانند روز اول کیفیتش را حفظ کند. اگر هم دنبال راه ساده‌تری هستید آن‌ها را در جعبه‌های ارجینال‌شان نگهداری کنید.

2.عطرتان از کدام خانواده است؟

همه‌ی اسانس‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند و ماندگاریشان هم یکسان نیست. هر عطری در خود ترکیبی از چند اسانس دارد که به عنوان نُت پایه شناخته می‌شود. عطرهایی که با اسانس پایه‌ی چوب (Woody) و یا مدیترانه‌ای (چایپر)  ساخته می‌شوند معمولا بالاترین درجه ماندگاری عطر را دارند .

3.تاثیر فصل

اقلیمی که شما در آن زیست می‌کنید در انتخاب عطر و در میزان بویایی آن کاملا موثر است. هوای سرد عطر گل‌ها را بهتر نگه می‌دارد و به همین دلیل است که عطرهای مبتنی بر آب و هوای استوایی در زمستان یا پاییز شمیمی متفاوت از خود بروز می‌دهند و زود بویشان از بین می‌رود و برعکس عطرهای سبک‌تر در فصل تابستان یا بهار ماندگاری بیشتری دارند. گرما و رطوبت همچنین بویی که به مشام می‌رسد را تغییر می‌دهند، زیرا گرما باعث تبخیر سریعتر اسانس می شود و رطئبت شما را کمی شیرین‌تر می‌کند، پس ترکیب این دو نتیجه‌ای متفاوت حاصل خواهند کرد.

4.عطر را کجای بدن اسپری کنید بهتر است؟

مکانی که عطر را اسپری می‌کنید در ماندگاری آن تاثیری مستقیم دارد. اگر می‌خواهید عطرتان ملایم‌تر به مشام برسد برسد آن را به موها یا لباس‌تان اسپری کنید. این کار عطر را سرتاسری پخش می‌کند و ماندگاریش هم از اسپری بر روی نقطه‌ای از پوست بدن بیشتر است. البته نقاطی که نبض‌تان در آن می‌زند مثل گردن، مچ و داخل آرنج به دلیل گرمایشان کمک می‌کند بوی عطر خیلی سریع‌تر متصاعد شود و در طول روز قابل استشمام باشد.

5.فرمولاسیون عطر

میزان روغن موجود در فرمول عطر در ماندگاری آن بسیار موثر است عطر‌ها بیشترین میزان روغن و ماندگاری را دارند پس از آن ادوپرفوم‌ها و سپس ادوتویلت‌ها که روغن کمتر و آب و الکل بیشتری دارند و به همین دلیل ماندگاریشان کمتر است

6.رطوبت پوست

اگر پوست خشکی دارید عطر بر روی بدنتان آن طور که انتظار دارید ماندگار نخواهد بود. اما دلیلش چیست؟ خشکی پوست باعث می‌شود عطر سریعتر تبخیر شود و اثری از آن باقی نماند. برای اثر بخشی بهتر پیشنهاد می‌شود پیش از اسپری عطر از لوسیون بدن غیرمعطر یا روغن جوجوبا استفاده کنید، با این کار علاوه بر بالا بردن ماندگاری عطر، رایحه‌ی آن نیز دستخوش تغییر نخواهد شد.

۷.عطر را چگونه می‌زنید؟

به نظر پرسش ساده‌ایست! شاید زدن عطر آنقدرها هم دنگ‌وفنگ نداشته باشد اما رعایت برخی مسائل کوچک (هرکدام ولو به میزانی اندک) میزان ماندگاری عطر را افزایش می‌دهند.

آیا شما پس از آنکه به مچ دستتان عطر زدید آن‌ها را به هم می‌مالید؟ پس لطف کنید و از این پس دیگر این کار را نکنید. اسانس‌های مختلف با ترکیبات پیچیده به صورت لایه‌ای بر روی هم قرار گرفته‌اند ( یکی از دلایل گرانی عطرها همین است) مالش مچ‌ها بر روی یکدیگر هم گرما تولید می‌کند و هم ساختار عطرها را می‌شکند و مانع بروز عطرها به ترتیب درنظر گرفته شده می‌شوند و همین امر ماندگاری را کوتاه می‌کند، اگر در این کار الزامی دارید خیلی آهسته چند ضربه آرام بر روی محل اسپری عطر بزنید.

اختصاصی زن امروزی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.