قدم اول فیلمنامه نویسی : لطفا از بلاتکلیفی بیرون بیایید

قدم اول فیلمنامه نویسی : لطفا از بلاتکلیفی بیرون بیایید

قدم اول فیلمنامه نویسی : اما پیش از این پیشنهاد دیگری نیز دارم : بهتر است قبل از هر چیز ، کمی هم به امکان ساخته شدن فیلمنامه یا چاپ شدن داستانتان بیاندیشید … اگر اصولا برایتان آنقدرها مساله ی مهم نیست و یا اگر از لحاظ مالی ، امکان و بضاعتش را دارید و پاسختان مثبت است ، پس لحظه ای درنگ نکنید !

به جای خواندن این سطور و یا هر کتاب و جزوه ی آموزشی دیگری ، یکسره دست به قلم شوید . سراغ عواطف ، احساسات ، تجربیات و خاطرات تلخ و شیرینتان بروید و بدون اتلاف وقت و شک و تردید بر روی آن متمرکز شوید . ابتدا نسخه ای کامل اما اولیه از آن بنویسید . سپس بارها و بارها آن را بازنویسی کنید و به دنبال حقیقت یا نگاه و رویکردی در آن ، متنتان را مدام بر هم بزنید و دوباره بنویسید تا قوام بیابد .

مطمئن باشید که اگر برای خودتان می نویسید به زودی زود ذهن خلاقتان مسیر بدیعی را نشان می دهد و وجدانتان پس از کمی لجاجت و سختگیری ، شما را به وجد خواهد آورد . مطمئنا غریزه شما آنچنان به سراغتان خواهد آمد که پس از مدتی پشتکار و تکاپو ، آثار نابی پیش رویتان صف آرایی خواهند کرد .

اما اگر برای مخاطبی خاص می نویسید و شب و روزتان را در سودای کسب در آمد از راه نوشتن می گذرانید یا به فکر جذب سرمایه و انتشار داستان یا تولید فیلمنامه تان هستید ، لاجرم ناگزیرید اصولی را فرا بگیرید و رعایت کنید که قطعا در افزایش بخت و اقبال نوشته شما یاریتان خواهد کرد .

این اصول از نحوه ی نگارش جملات ، اطلاعات و دستور زبان اولیه و رایج سینما شروع می شود و تا قواعد و ملزومات انسجام دادن و فروغ یافتن شخصیتها و داستانهایتان پیش خواهد رفت .

به عنوان بدیهی ترین مثال : مثلا اگر بدانم که همین سطور فعلی را فقط و فقط خودم می خوانم … یا افرادی ناآشنا ، بی حوصله و از سر اجبار … و یا افرادی مطلع ، متخصص و نکته سنج … قطعا رویکردهایی متفاوت خواهم داشت . چه از لحاظ سطح مطالب و چه حتی انتخاب واژگان .

حال اگر لازم باشد نظر این افراد را برای ادامه کار و پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری با سوددهی بالا ، جلب کنم ناگزیر به لطایف الحیل و دستاویزهایی خواهم شد که طرف مقابل را مجذوب و تحت تاثیر قرار دهم .

پس از همین ابتدا تکلیف خود را با خودتان روشن کنید : آیا می خواهید جزو معدود نویسندگان زجر کشیده و دود چراغ خورده ای باشید که تابع اصول و مطلع از فنون سینمایی اند ؟ و یا در زمره بیشمار نگارندگانی که جز به خود و خدای خود متعهد و پاسخگو نیستند و ورد زبانشان ” بنده ی عشقم و از هر دو جهان آزادم ! ” است . آنهایی که آنقدر به نوشتن و قلمشان عشق می ورزند که هماورد و شریکی برای واژگان و افکارشان نمی بینند چه رسد که خود را در چارچوب یا قالبی خوشایند یا ملال آور قرار دهند .

بزرگترین انتخاب در راه نویسندگی … اکنون پیش روی شماست ! فراموش نکنید که ” شریک دزد و رفیق قافله بودن ” یا ” یک بام و دو هوا داشتن ” و یا جسارتا ” از توبره و آخور خوردن ” ، پیشتر و بیشتر از هرکس و هر چیز دیگر ، به خود خود شما ضربه می زند و لا غیر …

نویسنده : محسن تهرانی

مطالب مرتبط:

قدم دوم فیلمنامه نویسی : هر چه می دانید فراموش کنید
قدم سوم فیلمنامه نویسی : چگونه سمعی _ بصری روایت کنیم ؟
قدم چهارم فیلمنامه نویسی: چگونه اجزاء داستان را بهتر بیابیم ؟
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. mqdm می گوید

    عالی
    واقعا نکته دقیقی بود
    ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.