عمو نوروز پیام آور بهار

عمو نوروز یکی از نمادهای عید نوروز در فرهنگ ایرانیان است که در شبهای نوروز برای بچه ها هدیه می آورد.
عمو نوروز پیام بهار را به ننه سرما می‌دهد و ننه سرما بساطش را جمع می‌کند و تا سال بعد که بساطش را دوباره در زمین پهن کند، می‌رود.

سید محسن سعیدی مدنی، عضو هیئت علمی گروه مردم‌شناسی دانشگاه یزد درباره مراسم ویژه نوروز در فرهنگ ایرانی، گفت: در گذشته اکثریت مردم ایران کشاورز بودند. ایرانیان در آن زمان، سال را 360 روز حساب می‌کردند و پنج روز آخر را پنجه می‌نامیدند. کشاورزان پس از جشن سده، همزمان با گرم شدن زمین، خاک را زیر و رو کرده و شخم می‌زدند تا زمین نفس بکشد. سپس درخت‌ها را هرس می‌کردند و این کارها تا 15 اسفند ادامه داشت.

وی افزود: از نیمه اسفند به بعد مردم خانه‌تکانی می‌کردند و اگر هوا گرم شده بود آرام آرام کرسی‌ها را برمی‌داشتند. آداب و رسوم خانه‌تکانی در سراسر ایران از قدیم بوده و هنوز هم ادامه دارد و مردم خانه‌ها و محل‌های نگهداری دام‌هایشان را تمیز می‌کردند و به این ترتیب خود را برای نوروز آماده می‌کردند.

وی از این مراسم و جشن‌ها به عنوان جشن‌های ملی و آداب و رسوم فرهنگ ایرانی یاد کرد و افزود: در گذشته در روستاهای ایران هنگام زمستان که کار کشاورزی کم می‌شد و همچنین در آستانه نوروز و فرا رسیدن فصل بهار، در کوچه‌ها دف می‌زدند و شعر می‌خواندند و درباره بهار صحبت می‌کردند.

دانشیار گروه مردم‌شناسی دانشگاه یزد با اشاره به فلسفه پیدایش داستان عمو نوروز و ننه سرما  اظهار داشت: در اکثر جوامع بین زمستان و بهار، شر و خوبی، تاریکی و نور و مواردی از این دست همیشه اختلاف بوده است و این همیشه در ذهن ایرانی‌ها و اسطوره‌های ایرانی وجود داشته است. در این خصوص نیز این‌گونه در اذهان است که عمو نوروز پیام بهار را به ننه سرما می‌دهد و ننه سرما بساطش را جمع می‌کند و تا سال بعد که بساطش را دوباره در زمین پهن کند، می‌رود.

سعیدی افزود: آمدن ننه سرما همیشه برای مردم قابل احترام بوده است به دلیل اینکه نزولات آسمانی مثل برف و باران همراه خود می‌آورد. به دلیل اینکه نزد ایرانیان در گذشته سستی و نخوت رد شده است و در این دوران کشاورزان نمی‌توانستند کاری انجام دهند و این تا حدودی برایشان حرمت داشته، وقتی نزدیک جشن سده می‌شدند، بیان می‌کردند که ننه سرما باید بساطش را جمع کند و کشاورزان ابزار کشاورزی خود را نو می‌کردند و برای فصل کشت و کار آماده می‌شدند.

منبع: همشهری آنلاین 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.