سنت پسندیده ای به نام دید و بازدید

یکی از سنت های کهن ایرانیان در ایام نوروز، دید و بازدید های نوروزی است ؛ سنتی پسندیده که در طول سال کمتر به آن توجه می شود. ایرانیان  از دیر باز در بین مردمان سایر سرزمین ها به دید و بازدید و رفت و آمد با خویشان شهره بوده اند . دید و بازید خویشاوندان و دوستان ، همواره با آثار مثبت و ارزشمندی همراه می باشد. از بین رفتن کینه ها و کدورت ها، افزایش محبت، نزدیک شدن دل ها، فراموش کردن اختلافات و از بین رفتن غم و اندوه و تحکیم روابط خویشاوندی از مزایای دید و بازدید است.

ایرانیان در ایام نوروز به رسم احترام، ابتدا به دیدار پدر و مادر و بزرگترهای فامیل می روند. یکی از رسوم نیک در این دید و بازدیدها، عیدی دادن است. معمولا اسکناس های خشک را برای تبرک در میان قرآن می گذارند و به میهمانان به خصوص بچه ها عیدی می دهند.

 فرهنگ نیکوی دید و بازدید،در زبان دین، صله رحم نامیده می شود. افزون بر آثار دنیوی صله رحم، پاداش معنوی بسیاری بر آن ذکر شده است. پیوند با خویشاوندان و نیکی به آنان به ویژه پدر و مادر، از راه های مهم رشد و تعالی و تقرب به خداوند است. این پیوند چنان مهم است که از واجبات مهم دینی، شمرده شده است. قطع ارتباط با خویشاوندان، چنان نزد خدا منفور است که از مصاحبت با کسی که ارتباط با خویشاوندان را ترک کرده، نهی شده است. در احادیث آمده بوی بهشت که از مسافت هزار ساله به مشام می رسد، به مشام قاطع رحم نخواهد رسید.(کافی، ج 6، ص 50)

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر کس از تأخیر اجل و گسترش روزی خود، خوشحال می شود پس از خدا پروا کرده و صله رحم کند.

امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند: صله رحم و حسن همجواری، شهر ها را آباد و عمر ها را طولانی می کند.(کافی، ج 2، ص 152)

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.