روش های سفالگری بدون چرخ

هنر سفالگری بدون چرخ می تواند در هر مکانی انجام شود و حتماً لازم نیست فضای خاصی را برای به عنوان کارگاه برای این رشته ی هنری در نظر بگیرید. در سفالگری بدون چرخ با استفاده از حداقل ابزار و لوازم سفالگری، سفالگران می توانند آثار هنری بی بدیل و منحصر به فردی خلق نمایند.

همین امر موجب می شود سفالگری بدون چرخ نسبت به سفالگری با چرخ طرفداران بیشتری داشته باشد.
سفالگری بدون چرخ برای رسیدن به آرامش و حفظ خونسردی بسیار مفید است.

انواع روش های سفالگری بدون چرخ

روش فشاری
روش فتیله ای
روش ورقه ای

سفالگری بدون چرخ به روش فشاری (Pinching Pots)
روش فشاری معمول ترین روش سفالگری بدون چرخ است که هر فرد مبتدی نیز می تواند با این روش کاسه های کوچکی تولید کند.

در این روش سفالگر با فشار دادن انگشتانش روی گلوله های گلی درون آنها حفره به وجود آورده و می تواند به خوبی با استفاده از دست یا ابزار سفالگری به گِل رُس شکل داده و آن را به فرم دلخواه در آورند.
همین فشار هایی که هنرجو روی گلوله های گِلی اعمال می کند می تواند ذهن و روان او را آرام کرده و موجب دور شدن تمامی تنش ها و استرس ها از وجود وی شود.

اگر ذهن نا آرامی دارید می توانید با انجام این روش از سفالگری بدون چرخ معجزه ی آن را در زندگیتان حس کنید.

سفالگری به روش فشاری منجر به حساسیت لمسی هنرجو می شود.

از این طریق هنرجو ها می توانند به راحتی با استفاده از نوک انگشتانشان از گِل رُس شناخت کافی را به دست آورده و اطلاعات آن را به طور کامل درک کنند.

هنرجو ها با تکیه بر روش فشاری قادر خواهند بود به درک دقیقی از شکل و ضخامت دیواره و کف ظرف سفالی بدست آورند.

بالا رفتن حساسیت و درک لمسی، مهارت سفالگری هنرجو را افزایش می دهد.

سفالگری بدون چرخ به روش فشاری می تواند توانایی حس لامسه را در هنرجو افزایش دهد به طوری که برای اصلاح خطاهای موجود در ظرف سفالی در حال ساخت فقط متکی به حس بینایی خود نباشد و بتواند با لمس گِل رُس اشکالات موجود را درک نماید.

سفالگری بدون چرخ به روش فتیله ای (Coiled Pots)
روش فتیله ای بسیار ساده و جذاب است.

در این روش هنرجو گِل رُس را به شکل فتیله و لوله ای در آورده و آن را به شکل گرد به صورت مارپیچ و لایه لایه روی هم قرار می دهد تا دیواره ی ظرف را شکل دهد.

سفالگری بدون چرخ - زن امروزی

ظروف تولید شده به روش سفالگری فتیله ای تنوع بسیاری داشته و می توان انواع ظروف را در اندازه های بزرگ یا کوچک با استفاده از این روش تولید نمود.

گِل رُس مورد استفاده در تهیه ظروف سفالی به روش فتیله ای باید متناسب با طرح نهایی ظرف انتخاب شود، این موضوع بدان معنی ست که در ساختار ظروف سفالی بزرگتر باید از گِل رُس مستحکم تر و قدرتمند تری استفاده نمود.

این نوع ظروف باید دارای دیواره های ضخیمی باشند، بنابراین باید از خاک رس منسجم و مستحکم برای ساخت آنها استفاده کنید.

در این روش بهتر است از گِل رُس که با شن و ماسه ترکیب شده استفاده شود به این جهت که میزان انقباض این ترکیب از گل کمتر از 8% است.

همچنین گِل رُس نباید خیلی سفت و خشک باشد، باید از ترکیب نرمی استفاده نمایید تا در هنگام ساخت دیواره، لوله های گل رس دارای ترک و شکاف نشود.

در سفالگری بدون چرخ به روش فتیله ای، کف ظرف سفالی معمولاً از یک لایه صاف به ضخامت دیواره ی ساخته شده تشکیل می گردد.

قطر قسمت پایینی ظرف باید از قطر دیواره ی ساخته شده بزرگتر باشد تا سفالگر بتواند به خوبی دیواره را به آن متصل نموده، سپس قسمت هایی اضافی را بردارد.

سفالگری بدون چرخ به روش ورقه ای (Slab Pots)
یکی دیگر از روش های مرسوم در سفالگری بدون چرخ روش ورقه ای است.

سفالگری بدون چرخ - زن امروزیدر این روش ظروف سفالی از به هم متصل نمودن چند صفحه ی ضخیم و صاف گل رس تشکیل می شود.

صفحه های گِل رُس باید به حد کافی مرطوب بوده تا هیچ گونه درز و شکافی روی آنها ایجاد نشود و در عیم حال باید به حد کافی سفت و محکم باشد تا زمانی که به صورت عمودی قرار می گیرد تحمل وزن خود را داشته باشد و خم نشده یا نشکند.

ورقه های گل رس که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد به طرق متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن با استفاده از وردنه است. در این روش با استفاده از وردنه ی مخصوص گل رس را مسطح نموده و به ضخامت دلخواه در می آورند.

منبع: mojasamesazi.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. گمجستان می گوید

    عالی بودمررسی از مطالب خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.