خط معلی

خط معلی ، خطی است که کمتر از دو دهه، از تأسیس آن می گذرد. این خط، توسط حمید عجمی، در سال 1378، ایجاد و ثبت گردید. خطی که با نام حضرت علی علیه السلام، عجین شده است.

پس از خط نستعلیق و شکسته، حدود 500 سال، خطی اختراع نشد؛ تا این که در دنیای معاصر، خط معلی توسط استاد عجمی، ابداع گردید.

این خط جدید، دارای ویژگی های خاص بصری است و گرایش خاصی به عرفان و معنویت دارد. خط معلی ،برخلاف خطوط دیگر که بیشتر حالت مهر و ناز دارند، هم خشم دارد و هم مهر.

خط معلی
خط معلی

این خط ، بر اساس فراز و فرود رفتاری حضرت علی علیه السلام، شکل گرفته و در حقیقت، هم سو با جاذبه و دافعه امیر المؤمنین است.

از خط معلی ، به دلیل خاصیت ذاتی خود، بیشتر در سطر نویسی و قطعه نویسی استفاده می شود تا کتابت و در تبلیغات و طراحی هایی که غالبا با موضوعات دینی و مذهبی هستند، کاربرد داشته است. از نمونه های به یاد ماندنی آن، می توان به تبلیغات سال امام علی علیه السلام، نشان سال امام علی علیه السلام، تیتراژ سریال مریم مقدس، لوگوی مختارنامه و … اشاره کرد.

معرفی حمید عجمی، مبدع خط معلی

حمید عجمی، در سال 1341 در تهران، متولد شد. او، طراح گرافیک، خوشنویس نستعلیق و ایجاد کننده خط معلی است. این هنرمند، از 15 سالگی، به خط پرداخت و مدت 12 سال، نستعلیق را نزد استاد غلام حسین امیرخانی و 4 سال نزد کیخسرو خروش، در انجمن خوش نویسان ایران، آموخته است. وی، از فرهنگستان هنر، لوح تأییدیه خط معلی را دریافت کرد.

منابع: Moala، همشهری آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.