خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری

خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری

دیسک نوری : شاید این مشکل برای شما هم پیش آمده باشد که یک دیسک به دلیل خش دار بودن یا خراب شدن داخل دیسک نوری یا همان اپتیکال درایو گیر کرده باشد . دیسک‌خوان (اپتیکال درایو) با همه مزایا، اما به لحاظ ساختار مکانیکی خود با مشکلاتی روبرو هستند. یکی از این مشکلات، ضعیف شدن هد لیزری دیسک‌خوان است که عملیات خواندن یا نوشتن بر روی دیسک را سخت و گاهی هم غیرممکن می‌کند. اما از دیگر مشکلاتی که این دستگاه برای کاربران خود ایجاد می‌کنند، گیر کردن دیسک درون دیسک‌خوان است. معمولا برای خارج کردن دیسک نوری چه راه حلی به نظر شما میرسد ؟ اولین روش استفاده از کلید Eject روی اپتیکال درایو می باشد . معمولا وقتی یک CD داخلی دی وی دی رایتر گیر می کند باید چندبار پشت سرهم کلید Eject را بفشارید تا عملیات باز شدن درب دیسک نوری آغاز شود . اگر با استفاده از این روش درب باز نشد ادامه مقاله را بخوانید .

چگونه دیسک گیر کرده داخل دیسک نوری را خارج کنیم ؟

روش اول استفاده از کلید Eject می باشد که در توضیحات ابتدایی نیز به آن اشاره کرده ام . اگر با استفاده از کلید اینکار را نتوانستید انجام بدهید یکبار بر روی درایو دیسک نوری کلیک راست کرده و گزینه Eject را انتخاب کنید . در بعضی از مواقع اینکار تمام فعالیت های در حال اجرا را کنسل و باعث می شود اپتیکال درایو لوح فشرده را خارج کند .

خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری
خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری

روش دوم غیر فعال کردن پردازش هایی می باشد که لوح فشرده را مشغول کرده است . در بعضی از مواقع یک برنامه به محض اجرا شدن شروع به پخش می کند . یا اتوران نرم افزار به صورت اتوماتیک اجرا می شود . اینکار باعث می شود لوح فشرده بدون باز بودن هیچ برنامه ای در حال اجرا باشد . برای غیر فعال کردن پردازش هایی که دیسک نوری را تحت تاثیر قرار داده است یکبار سیستم را ریست کنید . به محض بالا آمدن ویندوز بر روی کلید Eject کلیک کنید تا درب باز شود . اگر با اینکار در باز نشد مرحه سوم چاره کار شماست .

استفاده از آچار مخصوص دیسک نوری

داخل اپتیکال درایو های قدیمی یک آچار برای Eject کردن وجود داشت که در چنین مواقعی مورد استفاده قرار می گرفت . این آچار به شکل یک عصای سر گرد بود که داخل انگشت جای می گرفت و از درون سوراخ کوچکی که کنار کلید Eject بر روی همه اپتیکال درایو ها قرار دارد به داخل فشار آورده و درب اپتیکال را باز می کرد . اما شما می توانید یک گیره کاغذ را همانند تصویر زیر باز کرده و به آرامی داخل سوراخ کوچک فشار بدهید تا دربا باز شود . اینکار هیچ مشکلی بوجود نمی آورد و تا زمانی که اپتیکال درایو شما کار می کند می تواند تکرار شود .

خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری
خارج کردن دیسک گیر افتاده از داخل دیسک نوری

منبع :اسا رایان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.