اهمیت و آثار دنیوی ازدواج بخش اول

اهمیت و آثار دنیوی ازدواج بخش اول

آثار دنیوی ازدواج بخش اول : ازدواج، شهد شیرین زندگی و از جمله مستحبات مؤکد است که در شرائطی حتی واجب می شود. ازدواج آغاز سفری است که دو مؤمن متهعد می شوند که در کنار یکدیگر از پله های تعالی را بالا روند و سعادتمند شوند. ازدواج علاوه بر آثار اخروی،‌ دارای اثرات دنیوی خاص خود است که در این مقاله به آن اشاره ای می شود.

اهمّیت ازدواج و پیمان زناشوئی

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: ازدواج. شیوه و روش من است. هر شخصی که از شیوه و روش من پیروی نکند از من نیست.(1)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: هر شخصی که بخواهد از شیوه و روش من پیروی نماید باید ازدواج نماید. بدرستی که ازدواج نمودن شیوه ی من است.(2)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: شخصی که دوست داشته باشد از سرشت من تبعیّت کند باید پیرو شیوه و روش من باشد. بدرستی که ازدواج. شیوه و روش من است.(3)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: هیچ چیزی در نزد خدای متعال محبوبتر از خانه ای نیست که در آن پیمان زناشوئی انجام گیرد.(4)
حضرت أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: ازدواج کنید. زیرا که پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: هر شخصی که دوستدار شیوه و روش من است باید ازدواج کند. بدرستی که ازدواج نمودن شیوه ی من است (5).
امام باقر (علیه السلام) فرمود: پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمود: هیچ ساختار و نهادی ــ در اسلام ــ دوست داشتنی تر از ازدواج نیست (6).
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: هیچ ساختار و نهادی ــ در اسلام ــ عزیزتر از پیمان زناشوئی نیست.(7)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: هیچ عمل مباحی ــ در نزد خدای متعال ــ محبوبتر از ازدواج نیست.(8)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: مردگانی که مجرّد از دنیا رفته اند ــ اگر به دنیا برگردند ــ اقدام به ازدواج می نمایند.(9)

 

آثار و برکات و ثمرات ازدواج در دنیا

آرامش ــ رحمت ــ مودّت

وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ (10) أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا (11) إِلَیْهَا (12) وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ «21» (الروم)
و از نشانه های او اینکه همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد. در این نشانه هائی است برای گروهی که تفکّر می کنند (تفسیر نمونه ج 16 ص 388).

اقبال خوب

امام باقر (علیه السلام) فرمود: پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: از جمله نصیبها و قسمتهای نیک برای یک مرد مسلمان آن است که همسری داشته باشد که:
در وقت نگاه کردن به او خوشحال می گردد.

و در وقت نبود و غیبت او خود را حفظ می کند و اگر او را فرمان دهد از او اطاعت نماید.(13)

ارزش برتر عبادت

امام صادق (علیه السلام) فرمود: دو رکعت نمازی را که شخص متأهّل می خواند بهتر است از هفتاد رکعت نمازی که شخص مجرّد و غیر متأهل می خواند.(14)
امام باقر (علیه السلام) فرمود: دو رکعت نمازی را که شخص متأهّلی می خواند بهتر از آن است از شخص مجرّد و غیر متأهلی که شب را به شب زنده داری مشغول و روز را روزه دار باشد (15).

استغفار فرشتگان

امام صادق (علیه السلام) به این مضمون فرمود: شخصی که ازدواج می کند. سپس غسل جنابت را بجای می آورد. خدای متعال از هر قطره آبی ــ که از او می چکد ــ هفتاد ملک می آفریند. و آن ملائک برای او ــ تا روز قیامت ــ استغفار می کنند.(16)

امان از مکر و فریب شیطان

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: شخصی که در جوانی ازدواج می کند شیطان از این کار او خشمناک شده و می گوید: وای بر من.
این جوان ــ با این کار ــ دو سوّم از دین و آئین خود را از گزند و آفت من حفظ نمود. پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمود: این جوان باید ــ باتقوا و پرهیزکاری ــ باقیمانده ی دین و آئین خود را حفظ نماید.(17)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) در حدیثی به این مضمون فرمود: شیطان برای فریب مردان پارسا. سلاحی برّنده تر و کاراتر از زنان بد ندارد. او به وسیله ی آنها مردان صالح را فریب می دهد مگر آن مردانی که ازدواج کرده باشند. آنان پاک بوده و از گناه و بدی دور می باشند.(18)

ادامه دارد….

 

منبع : راسخون

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.