اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ

اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ

در این آموزش قرار است به یکی از پایه ای ترین و در عین حال مهمترین مفاهیم دنیای تصاویر دیجیتال و همچنین فتوشاپ بپردازیم. اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ یا Image size and resolutio همانطور که گفته شد دو مفهوم اساسی و مهم هستند که بسیاری از افراد در درک آن با مشکل مواجه هستند. برای درک بهتر این دو مفهوم ابتدا باید پایه ای ترین و کوچکترین عضو سازنده تصاویر دیجیتال را بشناسیم.

در تصاویر دیجیتال و همچنین صفحات نمایش، پیکسل یک مربع کامل است که از طرفین خود به پیکسل های دیگر متصل است و هیچ فاصله ای بین آنها وجود ندارد. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر و اندازه آنها کوچکتر شود تشخیص آنها برای چشم انسان دشوارتر خواهد بود و در اصطلاح هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد تصویر بهتری خواهیم داشت.

در یک مقایسه می توان گفت پیکسل ها شبیه سلول های ارگانیک هستند. به طور مثال چندیدن ترلیون سلول لازم است تا بدن انسان ساخته شود. پس کمیت عامل مهمی است. اما از طرف دیگر کیفیت هم به همان اندازه مهم است. برای داشتن یک ارگانیسم سالم باید سلول های باکیفیت و سالمی داشته باشیم. به طور مشابه یک تصویر بی کیفیت ممکن است از چندین میلیون پیکسل تشکیل شده باشد و در مقابل یک تصویر خوب ممکن است تنها از چند صد هزار پیکسل تشکیل شده باشد که به کیفیت تصویر دیجیتال و یا تصویر اسکن شده اولیه بستگی دارد.

در این آموزش همانطور که گفته شد، ما به دو ویژگی تصویر که به پیکسل وابسته اند می پردازیم. اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ. یاد خواهید گرفت که برای داشتن یک تصویر با کیفیت به چه تعداد پیکسل نیاز دارید. همچنین روش کاهش و یا افزایش پیکسل ها را در موارد نیاز یاد خواهید گرفت.

ابتدا به اندازه تصویر یا همان Image Size می پردازیم. به تصویر زیر دقت کنید (برای نمایش بهتر روی آن کلیک کنید) :

اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ - زن امروزی

همانطور که مشاهده می کنید، پهنای این تصویر ۹۱۸ پیکسل و ارتفاع آن ۶۳۲ پیکسل است و با دقت به درصد نمایش تصویر در فتوشاپ، متوجه می شویم که تصویر در حالت ۱۰۰ درصد در حال نمایش است. انداره تصویر یا همان Image Size بیانگر پهنا و ارتفاع عکس بر حسب پیکسل و همچنین تعداد کل پیکسل های موجود در هر تصویر است. به طور مثال در تصویر بالا ۵۸۰۱۷۶ پیکسل داریم که از حاصل ضرب پهنا در ارتفاع بدست آمده است. ممکن است در ابتدا عدد بزرگی به نظر بیاید ولی در نظر داشته باشید که دوربین های دیجیتال امروزی قادر به ثبت ۱۰ تا ۲۰ مگاپیکسل یا حتی بیشتر هستند. برای تبدیل تعداد پیکسل ها به مگاپیکسل کافی است ۵۸۰۱۷۶ را بر ۱۰۰۰۰۰۰ تقسیم کنیم. بنابراین تصویر ما حدود ۰.۵۸ مگاپیکسل است که در مقایسه با ۱۰ تا ۲۰ مگاپیکسل عدد کوچکی است.

در مقابل رزولوشن یا وضوح تصویر به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که در یک اینچ یا میلیمتر خطی قرار گرفته است. به طور مثال resolution تصویر بالا روی ۱۰۰ پیکسل در اینچ و یا به طور خلاصه ۱۰۰ppi تنظیم شده است. به این موضوع دقت کنید که در دنیای فتوشاپ رزولوشن تنها در ارتباط با پرینت و چاپ تصویر معنی پیدا می کند و هر جا صحبت از Screen Graphics باشد رزولوشن بی معنی است. به عبارت دیگر اگر تصاویری تهیه می کنید که قرار است در وب قرار گیرد و یا ایمیل شوند، اصلا اهمیتی ندارد که رزولوشن چه مقدار باشد. اما در مقابل اندازه تصویر در مورد پرینت، صفحه نمایش، ایمیل و …. همیشه مهم و کلیدی است.

برای تغییر اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ از دستور Image Size استفاده می شود. برای این منظور مانند تصویر زیر ابتدا به منوی Image رفته و سپس دستور Image Size را انتخاب کنید و یا از کلید میانبر آن یعنی Alt+Ctrl+I استفاده کنید :

اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ - زن امروزی

با اجرای این دستور پنجره Image Size در فتوشاپ باز می شود که می توانید آن را در تصویر زیر مشاهده کنید. در ادامه به توضیح قسمت های مختلف این پنجره و کاربرد های آن خواهیم پرداخت:

اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ - زن امروزی

همانطور که مشاهده می کنید این پنجره از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. بخش اول ابعاد پیکسلی تصویر را نمایش می دهد و همانطور که مشخص است این تصویر ۹۱۸ در ۶۳۲ پیکسل است. عدد ۱.۶۶M که داخل بیضی سبز رنگ مشخص شده است، نمایشگر سایز تصویر در حافظه رم است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این عدد چگونه محاسبه می شود. برای دانستن آن باید دقت کنید که برای ذخیره هر رنگ کامل RGB به سه بایت از حافظه برای ذخیره مقادیر R و G و B نیاز است. در اینجا ما مجموعا ۵۸۰۱۷۶ پیکسل داریم که هر کدام یک رنگ RGB دارد بنابراین ۵۸۰۱۷۶ ضربدر ۳ بایت حافظه برای نمایش چنین تصویری نیاز داریم که معادل ۱.۶۶ مگابایت است.

همچنین علامت زنجیر کوتاه بیانگر این است که عرض و ارتفاع تصویر به هم لینک شده اند و با تغییر یکی دیگری نیز تغییر می کند و مانع از به هم ریختن نسبت طول به عرض تصویر می شود. برای اینکه بتوانیم ابعاد ارتفاع و عرض را مستقلا تغییر دهیم کافی است که تیک مربوط به Constrain Proportions را برداریم. اما ما در این آموزش قصد چنین کاری را نداریم.

منبع:tuts.ir

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.