آموزش نقاشی بر روی سفال

نقاشی بر روی سفال ، از هنرهایی است که از گذشته وجود داشته است . امروزه تنها سبک آن، تغییر کرده است. نقاشی بر روی سفال ، بیشتر جنبه تزیینی دارد . یکی از کاربردهای آن، استفاده از ظروف رنگ آمیزی شده سفالی برای تزیین سفره هفت سین است که با توجه به تنوع ظروف سفالی، می توانید بر طبق سلیقه خود، هفت سین سفالی زیبا، تهیه نمایید.

نقاشی بر روی سفال - زن امروزی
نقاشی بر روی سفال

مواد لازم برای نقاشی بر روی سفال :

ظرف سفالی

رنگ (بهتر است از رنگ های اکرولیک یا گواش استفاده نمایید)

سمباده

قلمو

اسپری

روش کار :

ابتدا با استفاده از سمباده، ظرف سفالی خود را یک دست نمایید تا برآمدگیهای آن از بین برود و سطح آن، صاف شود. وقتی که سطح سفال را سمباده کشیدید، با استفاده از پارچه، روی کار را تمیز کنید.

برای رنگ آمیزی، ابتدا با استفاده از قلمو، سفال را رنگ سفید بزنید و بگذارید تا کاملا خشک شود. توجه داشته باشید حتی در صورتی که خواستید رنگ پس زمینه شما رنگی غیر از سفید باشد، باید ابتدا سفال را با رنگ سفید، بپوشانید و پس از اینکه خشک شد، رنگ مورد نظرتان را بزنید.

سپس با استفاده از مداد، طرح مورد نظرتان را روی سفال  بکشید. انتقال طرح برروی سفال را، می توانید با کاربن نیز انجام دهید. بعد از کشیدن طرح، رنگ آمیزی را شروع کنید. بهتر است که رنگ خود را کمی با آب، رقیق کنید.

پس از اینکه رنگ آمیزی تمام شد، بگذارید تا خشک شود. اگر از رنگ اکرولیک استفاده کردید، نیازی به اسپری کردن ندارد؛ چون رنگ های اکرولیک، قابل شستشو هستند؛ ولی اگر از گواش استفاده کردید، برای زیبایی بیشتر و برای اینکه قابل شستشو شود، از اسپری کیلر یا کریستال سرونیک، استفاده نمایید.

اختصاصی زن امروزی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.